Czy na giełdzie działa grupa spekulantów?
Czy na giełdzie działa grupa spekulantów?
autorem artykułu jest Joanna Wiejak
Rynek kapitałowy to nie jakaś przypadkowa grupa spekulantów i zbieranina maklerów. Rynek kapitałowy to MY wszyscy. My oraz kilkanaście milionów nam podobnych osób uczestniczy, chcąc nie chcąc, w grze rynkowej.
Teoretycznie gieÅ‚da jest dla tych wszystkich, którzy wÅ‚aÅ›nie na niej chcÄ… oszczÄ™dzać, inwestować i zarabiać. Na gieÅ‚dzie jest miejsce dla wszystkich. „Dorywczo” inwestujÄ… emeryci, studenci, amatorzy, hobbyÅ›ci. „Zawodowym” inwestowaniem zajmujÄ… siÄ™ bardzo aktywni gracze z rynku terminowego, tak zwani „day-traderzy” oraz prawdziwe, bardzo czÄ™sto szerszemu ogółowi spoÅ‚eczeÅ„stwa zupeÅ‚nie nieznane, "rekiny rynku”, obracajÄ…ce dziesiÄ…tkami, a nawet setkami milionów zÅ‚otych.
Istnieje też ukryta, ale caÅ‚kiem szeroka kategoria inwestorów przymusowych. To pewna grupa klientów „uszczęśliwiona” wbrew woli. Czy naprawdÄ™ można kogoÅ› z nas przymusić do inwestowania?
Od zainteresowania inwestorów zależy powodzenie ofert, koniunktura i obroty na giełdzie. Po latach "tłustych", czyli po okresie hossy, przychodzą lata uspokojenia sytuacji, następnie stagnacji, a nawet bessy. Zdarzają się także gwałtowne, dramatyczne załamania cen i paniki, określane mianem krachu. W dłuższym okresie sytuacja na giełdzie jest odbiciem tego, co dzieje się w gospodarce. Co więcej, giełda zwykle dyskontuje przyszłość, czyli z wyprzedzeniem reaguje na to, co - według opinii "rynku" i inwestorów - dopiero wydarzy się w gospodarce.
Wydaje się to oczywiste, że decyzje o inwestowaniu na giełdzie podejmujemy sami. Różnice polegają jedynie na formie lokowania pieniędzy w określone instrumenty finansowe. Musimy jedynie określić, czy inwestujemy samodzielnie, zakładając rachunek w biurze maklerskim, czy powierzamy pieniądze funduszom inwestycyjnym, czyli pośrednikom.
MaÅ‚o kto jednak zdaje sobie sprawÄ™, że w ramach grupy inwestorów poÅ›rednich istnieje ukryta, ale caÅ‚kiem szeroka kategoria inwestorów przymusowych. Kogo mam na myÅ›li? Jest to pewna grupa klientów „uszczęśliwiona” wbrew woli.
A jeÅ›li należymy już do grupy „przymusowych inwestorów”, to nie znaczy, że musimy też należeć do grupy biernych inwestorów.
Czy możemy stać się niewolnikami inwestowania? Czy w dzisiejszych czasach naprawdę możemy zostać zmuszeni do inwestowania? Czy w kraju, gdzie obowiązuje demokracja, gospodarka wolnorynkowa i swoboda działalności gospodarczej możemy do inwestowania zostać przymuszeni wbrew woli?
PeÅ‚na treść artykuÅ‚u „Kim sÄ… inwestorzy przymusowi?” dostÄ™pna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 29 (11-17.12.2007):
http://newsletter.cashflowandyou.pl.
Autor artykułu: Mirosław Okonkowski
Wydawca, firma e-ProfitSystem.
--
Joanna Wiejak
CashFlow&You Tygodnik dla Inwestorów: biznes, finanse, nieruchomości.
Kursy dla Inwestorów Sposób na zyski i finansową niezależność.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Dobrze jest mieć rzadkie hobby inwestycyjne
Jak wykorzystać sieć telefonów komórkowych do reklamy b
Magiczna moc dodatków
W jaki sposób myślą ludzie sukcesu?
Wszyscy jesteśmy konsumentami